НАЧАЛО Други

Тайната търговия с петрол, която подхранва войната на Русия

20.02.2024 14:00 3 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Тайната търговия с петрол, която подхранва войната на Русия

Тайните операции за търговия с петрол, които подхранват военните усилия и икономическата устойчивост на Русия в условията на международни санкции, очертават картина на сенчеста мрежа, която умее да избягва разкриване и заобикаляне на ограниченията.

След като западните държави налагат санкции в отговор на действията на Русия в Украйна, включително забрана за внос на руски петрол и ограничаване на сделките с държавния петролен гигант “Rosneft“, се създава предпоставка за тайна игра на котка и мишка на световния петролен пазар.

В основата на това тайно начинание стои мрежа от компании, някои от които с непрозрачни структури на собственост, а други стратегически разположени в офшорни юрисдикции, работещи под ръководството на лица като Етибар Еюб.

Етибар Еюб, сравнително неизвестен търговец от Азербайджан, бързо придобива известност като организатор на тайна търговска и транспортна империя, която улеснява движението на руски петрол към алтернативни пазари, предимно в Азия.

Като събира флот от остаряващи танкери и използва лабиринт от компании, регистрирани в Дубай и Хонконг, Еюб и неговите сътрудници успяват да осигурят руски петрол за купувачи в Китай, Индия и други страни.

Устойчивостта на тази тайна мрежа се крие в нейната способност да се адаптира и обновява в условията на ескалиращи санкции и засилен контрол. Тъй като западните банки избягват да купуват руски продукти, а традиционните петролни посредници напускат пазара, структури като Nord Axis, за която се съобщава, че е управлявана от Еюб, запълват празнината.

Чрез комбинация от хитрост, стратегически партньорства и готовност да се възползват от пропуските в нормативната уредба тези структури продължиха да улесняват износа на руски петрол, осигурявайки жизненоважна линия за руската икономика в условията на нарастващ натиск.

Ролята на фиктивните дружества и неясните управленски структури не може да бъде надценена в тази тайна операция. Чрез прикриване на собствеността и замазване на истинското естество на транзакциите тези структури ефективно избягват разкриването и усложняват усилията за проследяване на потока от средства. Освен това използването на псевдоними и умишленото прикриване на връзки допълнително усложняват усилията за разплитане на сложната мрежа от взаимоотношения в основата на търговията с руски петрол.

Въпреки усилията на западните власти да пресекат тези незаконни дейности, устойчивостта на тайната мрежа представлява сериозно предизвикателство. Както се вижда от придобиването на танкери и създаването на огромен корабен флот, свързаните с Еюб структури демонстрират забележителна способност да се адаптират и да избягват санкциите, като осигуряват непрекъснат поток от руски петрол към световните пазари.

Последиците от тази тайна търговия с петрол се простират отвъд сферата на геополитиката, като оказват влияние върху световните енергийни пазари и изострят напрежението между Русия и Запада. Тъй като западните държави се борят с предизвикателството да ограничат приходите от руски петрол, като същевременно избягват прекъсвания на световните енергийни доставки, тайният характер на тези операции подчертава сложността на поставената задача.

В продължаващата битка между санкциите и хитростта изходът остава неясен, но едно е сигурно: тайната търговия с руски петрол продължава да играе ключова роля в оформянето на динамиката на конфликта в Украйна и на по-широкия геополитически пейзаж.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Прогноза за Биткойн през 2024 година – бум или срив на цената?

Биткойн, пионерската криптовалута, която създаде цял нов клас финансови активи, продължава да привлича все по-голямо внимание всяка година.

16.05.2024 14:25 3 мин. четене

С какво сривът на FTX се различава от други подобни случаи в индустрията?

Процедурата по несъстоятелност на FTX е към своя край, почти две години след началото на процеса. Това се случва само няколко месеца след като основателят на компанията Сам Банкман-Фрийд получи присъда от 25 години затвор.

16.05.2024 13:00 2 мин. четене

Мениджърът на дигитални активи CoinShares с рекордни приходи за първото тримесечие

Европейският мениджър на активи CoinShares постигна рекордни резултати през първото тримесечие на 2024 г., благодарение на възстановяването на пазара след пускането на борсово търгуваните фондове (ETF) за Биткойн.

16.05.2024 12:30 1 мин. четене

Какво да очакваме от акциите на Nvidia през 2025 година?

Nvidia Corp се очерта като една от най-добре представящите се акции на фондовите пазари в САЩ през 2024 г., като скочи от $481 до $926 между януари и май, осигурявайки почти 90% възвръщаемост от началото на годината.

16.05.2024 12:00 1 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.